Australský golfista Adam Scott obhajuje v Augustě loňské vítězství.
Foto: Reuters
Americký golfista Bill Haas zahrál v Augustě poprvé kolo pod 70 ran a díky skóre -4 se po prvním dni Masters usadil v čele turnaje. O úder zpět je Australan Adam Scott, jenž na prvním majoru sezony obhajuje loňské vítězství.

Jen třikrát v historii Masters dokázal první major golfové sezony vyhrát nováček. Letošní 78. ročník turnaje v Augustě začali výborně hned tři debutanti - Američané Kevin Stadler a Jimmy Walker se Švédem Jonasem Blixtem jsou díky shodnému skóre -2 po úvodním kole na pátém místě.

Naposledy se jako nováček do zeleného saka pro vítěze Masters oblékl domácí Fuzzy Zoeller v roce 1979. Před ním to dokázali při prvním ročníku v roce 1934 Horton Smith a rok nato další Američan Gene Sarazen.

Letos je naděje, že je někdo napodobí. Stadler, jehož otec Craig ovládl Masters v roce 1982, díky 70 ranám chvilku první kolo dokonce vedl. Stejně dobře zahráli Blixt a vedoucí muž FedEx Cupu Walker, který se blýskl čtyřmi birdie v řadě.

"Trefoval jsem míček výborně a dokázal se vyvarovat třípatů, takže mám za sebou dobrý den," pochvaloval si svůj debut Stadler, vítěz únorového Phoenix Open. "Ale v dalších třech dnech bude hřiště těžší a těžší."

Blixt skončil loni čtvrtý na jiném majoru PGA Championship, i tak byl před premiérou v Augustě nervózní. "Pochopitelně, ale je skvělé tady být. Cítím se nádherně," řekl Švéd žijící na Floridě. "Dál chci hrát chytře a zároveň agresivně," dodal.

Celkem je letos v turnaji 24 nováčků, z nichž se o páté místo dělí také Walker. Od toho se útok na přední příčky očekával, neboť v sezoně vyhrál už tři turnaje. "Cítil jsem na greenech určité chvění, neklid, ale povedlo se mi pár dlouhých patů a uklidnil jsem se. Odvedl jsem dobrou práci," řekl Walker.

Naopak dobrý dojem z prvního kola si pokazil Američan Patrick Reed. Až do patnácté jamky na tom byl jako Walker a spol., ale den zakončil trojicí bogey v řadě a s +1 je na 27. místě. Po neúspěšném patu do paru na osmnáctce dokonce hodil rozladěně patrem do vzduchu a znovu ho chytil. "Netrefil jsem jedinou dobrou ránu. Když jich zahraju další den o polovinu lépe, půjde to," řekl Reed a dodal: "Snažím se tady vyhrát."

Obhájce loňské trofeje Scott zatím druhý

V čele turnaje Masters po 1. kole je Američan Bill Hass se skore-4, za ním o jeden úder je Australan Adam Scott.

První australský vítěz Masters mohl po 1. kole i vést, ale vedle pětice birdie odešel z tříparové dvanáctky s double bogey. Jeho odpal totiž trefil svah a sjel do vody. "Diváci mě přivítali skvělým potleskem a já pak zahrál svoji nejhorší ránu dne," řekl Scott. "Důležité jsou pro mě pětipary a na těch jsem nehrál nejlépe, přesto mám 69, což znamená, že jsem odehrál kvalitní kolo," pochvaloval si.

Na dohled čela jsou mimo jiné pátí Američané Jimmy Walker, letos vítěz tří turnajů a vedoucí muž FedEx Cupu, i jeho zkušený krajan Brandt Snedeker. Naopak nedařilo se Philu Mickelsonovi. Trojnásobný vítěz Masters zahrál čtyři nad par a výkonem 76 zaznamenal nejhorší výkon z 1. kola v Augustě, což ho průběžně řadí na 67. místo.

 

Masters, golfový turnaj kategorie major v Augustě (dotace 8 milionů dolarů, par 72) - po 1. kole:

1. Haas 68, 2. Watson (oba USA), Oosthuizen (JAR) a Scott (Austr.) všichni 69, 5. Stadler, Walker, Woodland, Snedeker (všichni USA), Čche Kjong-ču (Korea), Leishman (Austr.) a Blixt (Švéd.) všichni 70.