Golfista Nick Faldo
Foto: PGA.com
První turnaj kategorie major startuje ve čtvrtek v americké Augustě. Šampionát vynechá současná jednička Tiger Woods, který je po operaci zad. Česko reprezentuje skoro osmnáctiletý amatér Šimon Zach.

Bývalý první golfista světa Nick Faldo hledá jen těžko favorita nadcházejícího Masters. První turnaj kategorie major v této sezoně začne v Augustě ve čtvrtek a podle slavného Brita může na zelené sako pro vítěze pomýšlet až 28 hráčů.

"Sezona je ovlivněna zraněními a není teď nikdo, kdo by čněl nad všemi," řekl šestapadesátiletý Faldo českým médiím na telekonferenci v rámci představení turnaje Czech Championship v Telči, který je součástí Faldo Series pro mladé hráče od 12 do 21 let. "Váš turnaj patří v Evropě mezi největší, proto je pro nás hodně důležitý," ocenil Faldo.

Titul v Augustě bude obhajovat Australan Adam Scott, kterého trojnásobný vítěz Masters Faldo jmenoval jako jednoho z možných kandidátů na titul. "Klidně bych ale mohl říct osmadvacet jmen. Bude to otevřený turnaj," podotkl Faldo.

Na Masters se poprvé v kariéře neobjeví současný první hráč světa Tiger Woods, který je po operaci zad. Kvůli zranění zase před Augustou nehrál vítěz mistrovství světa ve hře na jamky Australan Jason Day. "Na toho jsem si myslel, ale teď je otázka, jak mu to půjde. Vyhraje ten, který bude sobě a své hře nejvíce věřit," řekl Faldo.

Faldo je posledních deset let televizním komentátorem a roli analytika si užívá. "Baví mě to, ale chci se stát zase golfistou," prozradil, že začíná opět hodně hrát a snaží se dostat do kondice. "Abych si zase třeba zahrál The Open," prozradil, že zvažuje účast na British Open, na kterém má jako trojnásobný vítěz vždy jistý start.

Setkání s českými nadějemi

S Faldem, který byl před pěti lety pasován na rytíře a užívá titul Sir, se v nedávné době potkali i nadějní čeští hráči díky postupu do evropského finále Faldo Series do Ameriky. "Už jen být po jeho boku je fantastické," řekl Šimon Zach.

Skoro osmnáctiletý amatér Zach je s handicapem 2,9 jednou z českých nadějí a vedle setkání s Faldem dostal i lekci od jeho trenéra Keitha Wooda, který se pravidelně objevuje i na české zastávce Faldo Series v Telči. "Třeba při patování kladl důraz nejen na techniku, ale i na myšlení a přístup k patu," vyzdvihl Zach.

Zach plánuje hrát i letos Faldo Series, ale chce uspět i na mistrovství Evropy, které bude hrát na slavném "linksovém" hřišti v St. Andrews. Za rok pak dokončí gymnázium a chtěl by se pokusit buď studovat a hrát v USA, nebo získat kartu na European Tour.

Pro hráče, jakým je Zach, měl Faldo několik rad. "Snažte se být amatérem co nejdéle a naučte se vyhrávat a znát sám sebe," řekl Faldo, který se stal profesionálem v 19 letech. Nabádal, aby pro hráče golf neskončil v momentu odchodu ze hřiště. "Pořád na sobě pracujte, i doma před zrcadlem. Já toho na sucho udělal dost," řekl.