Zámek Nebílovy
Foto: Archiv zámku
Kasteláni hradů a zámků mnohde otevírají památky s týdenním předstihem. Turisty lákají na nové prohlídkové okruhy, tematické výstavy i unikátní místa, která dosud nebyla přístupná. Vybrat výpravu za méně známými památkami si můžete i prostřednictvím magazínu IN.

Nebílovy na Plzeňsku jsou obcí, kterou byste na mapě mohli klidně přehlédnout. Byla by to ale škoda. A letos dvojnásobná. S novou sezonou se tu totiž po letech restaurátorské práce otevřou dveře do jednoho z nejkrásnějších zámeckých sálů v Česku.

Fantaskní nástěnné a nástropní malby v tanečním sále o rozsahu téměř 400 metrů čtverečních pocházejí z konce 18. století a jejich námětem je tropická džungle s řadou vysokých stromů. Stěny jsou pomalované ptáky, motýly, mezi stromy jsou průhledy do orientálních krajin. Jejich autorem je významný barokní klasicistní malíř Antonín Tuvora.

Zámek Nebílovy - interiér

Palác, který vyrostl kvůli reprezentaci vysoce postaveného aristokrata u dvora polského krále, sloužil jako domov českému hraběti.

Hrady a zámky pro milovníky architektury: Prohlédněte si našich 10  tipů - čtěte ZDE

reklama

Jenže bez ohledu na výjimečné architektonické kvality stavby nebo unikátní malířskou výzdobu interiérů byl nakonec zámek 150 let využíván jako hospodářský dvůr.

Teprve po roce 1968 se stává státním majetkem, přechází do správy Národního památkového ústavu a postupně se obnovuje. Vrcholem je pak letošní dokončení restaurovaného tanečního sálu, který si návštěvníci prohlédnou poprvé 4. dubna při vernisáži výstavy plastik sochaře Františka Bálka.

Výprava do zámku Nebílovy je jednou z téměř 30 tipů, kam své čtenáře zve středeční vydání IN magazínu Hospodářských novin.

Pouták IN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.