Žižkovské nákladové nádraží posloužilo jako prostor pro Designblok v roce 2013.
Foto: HN – Jiří Koťátko
Loňský ročník Designbloku v areálu žižkovského nádraží ukázal, že i do šedivého prázdného prostoru lze přilákat tisíce lidí. Radnice Prahy 3 by nyní chtěla, aby funkcionalistické budovy žily kulturou dál, a hledá na to peníze.

V prostorách památkově chráněného Nákladového nádraží Žižkov se v průběhu letošního roku uskuteční řada kulturních a společenských akcí. Návštěvníci uvidí divadelní představení, některá speciálně vytvořená pro specifický prostor funkcionalistické stavby, budou se moci zúčastnit filmových projekcí, hudebních akcí a workshopů na téma architektura či kinematografie.

"Praha 3 chce ve spolupráci s neziskovými a zájmovými organizacemi otevřít nádraží pestrému okruhu diváků," řekl na tiskové konferenci místostarosta Matěj Stropnický (ŽnS).

Kolem osudu funkcionalistické budovy se vedou bouřlivé diskuse už řadu let. Společnost Žižkov station development, která vznikla spojením Českých drah a firmy Sekyra Group, plánovala rozsáhlou výstavbu, které mělo nádraží ustoupit. Proti demolici se ale postavila část odborné i laické veřejnosti. Ministerstvo kultury nakonec loni na jaře rozhodlo, že nádraží, které stojí na rozsáhlých nevyužívaných pozemcích, musí být zachováno.

Původní plány na výstavbu nové městské čtvrti ale i nadále trvají. Nádraží se stane jejím centrem.
Otevřela se ale otázka dalšího využití obrovské památkově chráněné budovy. Už v loňském roce se v areálu uskutečnilo několik akcí. Lidé mohli vidět mimo jiné vystoupení Divadla letí, prostory využil Designblok.

Letos se budova otevře znovu. "Chtěli bychom přivést další návštěvníky a diváky. Chceme ukázat, že má smysl, že je budova zachráněna od demolice, a že umožňuje pestrost využití," uvedl místostarosta. Radnice na to letos v rozpočtu vyčlenila 1,9 milionu korun.

Nikdo ale zatím neřekl, jak si představuje dlouhodobé využití nádraží, a také to, kdo by případné převzetí a rekonstrukci zaplatil. Radnice a některé neziskové organizace usilují o to, aby se budova stala centrem kulturního dění. Už dříve se diskutovalo o umístění Národního filmového ústavu (NFÚ).

Stavba ze 30. let patřila podle odborníků k nejmodernějším svého druhu v Evropě jak z hlediska technologie, tak z hlediska architektury.