Retro ČS. Kniha je vzpomínkou na výrobky a služby z doby socialistického Československa.
Foto: Archiv
Český spotřebitel se vášnivě vrací k výrobkům, které po roce 1989 nelítostně odvrhl. Petr Korbel z týdeníku Ekonom napsal recenzi ke knize, která navazuje na televizní cyklus Retro. Za obojím stojí novinář Michal Petrov.

Stesk po zmizelých výrobcích zdaleka není jen východním fenoménem. I třeba dnešní Britové, Francouzi či Italové při sledování starých filmů často vnímají především dávno zaniklé značky a upřímně žasnou, že ještě před třiceti či čtyřiceti lety byl jejich svět hodně jiný a mnohem méně globalizovaný.

V bývalém Československu je ovšem "materiální základna" pro toto nostalgické vzpomínání ještě silnější, neboť zdejší svět chutí, vůní a hraček se během krátké doby proměnil zcela revolučně.

Na tuto vlnu naskočil publicista Michal Petrov, který shromáždil úctyhodné množství informací o nabídce konzumního zboží v někdejší ČSSR. "Vydejme se proti proudu času do světa, který byl lecjaký, jen ne černobílý," vyzývá jeho kniha Retro ČS - co bylo (a nebylo) za reálného socialismu.

Publikace se přitom téměř nevěnuje politice, nýbrž nejběžnějším věcem, které obyvatele obklopovaly v každodenním životě. Tyto artefakty jsou ovšem zasazeny do společenských souvislostí.

Publikace připomíná, že železná opona znamenala občanské nevolnictví, ale zároveň i bezpečí "rezervace" pro původní domácí výrobu a specifické značky. Což je objektivní hodnocení: tuzemská ekonomika byla do roku 1990 do značné míry uzavřená. Na dovoz spotřebního zboží ze Západu chyběly devizy, výrobky ze "spřátelených" zemí většinou mívaly nižší úroveň a import z Východu komplikovala nekompatibilita hospodářských systémů.

Československo se navíc bránilo jakémukoli vnějšímu zadlužování, a tak se při zásobování vnitřního trhu muselo do značné míry spoléhat samo na sebe. Na druhou stranu si ovšem řada domácích výrobků udržovala vysokou kvalitativní úroveň, jež mnohdy udivovala i návštěvníky ze Západu.

HN

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.