Rozinky - ilustrační foto
Foto: www.suche-plody.cz
Rozinky dovezené z Turecka a Argentiny obsahovaly podle časopisu dTest nebezpečný plísňový jed. Redaktoři na to přišli při kontrole vánočních pochoutek. Případ řeší Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Spotřebitelský časopis dTest zjistil více než dvojnásobné překročení unijního limitu pro plísňový jed ochratoxin A v rozinkách dvou značek prodávaných v běžných supermarketech na českém trhu. Tento jed, který může způsobit nádory ledvin a varlat, obsahovaly rozinky z Turecka a z Argentiny.

Časopis upozornil, že plíseň není viditelná okem a jed nelze zničit tepelnou úpravou při vaření či pečení.

dTest podal podnět Státní zemědělské a potravinářské inspekci k nahlášení obou závadných výrobků do unijního systému rychlého varování RASFF. Konkrétní obchody, které závadné rozinky prodávají, časopis neuvedl.

"Zjišťujeme, kde se tyto rozinky prodávají a zda jsou ještě na trhu. Pokud ano, odebereme vzorky a provedeme laboratorní rozbor. Až teprve na základě naší analýzy můžeme vložit výsledky do RASFF," vysvětlil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Vzhledem k závažnosti je tato záležitost pro inspekci prioritou. "Pracujeme na tom, abychom měli výsledky co nejdříve. Výsledky vzorků odebraných třetími stranami nemají ze zákona právní váhu," uvedl Kopřiva.

Více než trojnásobek unijního limitu, který činí deset mikrogramů na kilogram, testy zjistily u rozinek Sultanien Suntree z Turecka. Do České republiky je dovezla německá firma Heinrich Brüning.

U argentinského výrobku Rozinky obří Nature park byl limit překročen dvojnásobně. Distributorem je K-SERVIS PRAHA a. s. z Rudné u Prahy.

Spotřebitelský časopis odhalil závady při kontrole vánočních pochoutek. Redaktoři nakoupili v různých českých obchodech celkem 24 vzorků rozinek a 20 balíčků pražených loupaných arašídů. Všechny arašídy byly zdravotně nezávadné.