Kubistická vila Libodřice
Foto: Jana Patková
Proč si velkostatkář Adolf Bauer nechal mezi poli v Libodřicích postavit zrovna kubistickou vilu, dodnes nikdo nepochopil. Ale to nevadí. Dnes se v ní nachází největší soubor kubistického užitého umění a designu v Evropě.

Cesta z Kolína do vesnice Libodřice je ztížena podzimní mlhou. Když se konečně zvedne, ukáže se fádní krajina, po níž se houpe asfaltka spojující nezajímavé středočeské vesnice. Díky velkopodnikateli v zemědělství Adolfu Bauerovi se však Libodřice přece jenom liší. Na zcela nepravděpodobném místě tu stojí kubistický skvost.

Vila Adolfa Bauera se vymyká všemu, co ji obklopuje. Především pak budovám statku, na jehož dvůr se musí vjet, pokud chce zájemce vilu navštívit. Mine přitom ruinu jakéhosi domu. Možná předjede valník s hnojem. Zaparkuje na novém parkovišti a skrz novou kubistickou bránu (nedávno zhotovenou podle původních plánů) poprvé pohlédne na nezaměnitelnou fasádu Bauerovy vily.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.