Manželka Josefa Váni Pavla
Foto: HN – Martin Svozílek
Jednou to skončit muselo, prohlásila Pavla Váňová, když její manžel, osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa, letos oznámil konec dostihové kariéry. Oddechla si a začala se těšit na první společnou dovolenou po pětadvaceti letech.

Připravit se jednou za rok na obtížný dostih je náročné. Mimochodem to znamená i týdny bez jídla – žokej si musí udržet váhu. Není to ale to nejtěžší, s čím se Váňova rodina roky vypořádává. Každodenní péče a starost o sedmdesát koní znamená také život bez volna, téměř bez přátel, na které není čas, bez širší rodiny.

A k tomu všemu se nyní přidávají také finanční starosti. Váňovým dosud nedorazily peníze, které jejich koně "vyběhali" za poslední rok v italských dostizích. Ani sponzoři už žádní nejsou. Slavné jméno nepomáhá.

"Je jedno, jestli se jmenujete Novák nebo Váňa, firmy šetří nebo rovnou krachují," říká Pavla Váňová. Hned ale dodává, že koně jsou její život. Stará se o ně sice spolu s manželem, ovšem každý ve vlastní stáji na Karlovarsku. Ona v bohuslavské, manžel o pár kilometrů dál, v Mlýnci.

Potkají-li se občas v sedle, pozdraví se a pak každý jede dál svou cestou. A když přijdou ze stájí domů, veškerý hovor se točí kolem koní. Jinak mlčí.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.