Město nad městem
Foto: Národní galerie v Praze
Přehlídka tvorby architekta Karla Pragera je příliš popisná, funguje však jako podnět k vášnivé diskusi o kvalitách české socialistické architektury. Autor budovy Federálního shromáždění, Nové scény Národního divadla či Komerční banky na Smíchově si v Košířích plánoval futuristické město.

Působí zvláštně, že je dnes Karel Prager vnímaný jako "režimní" architekt, ačkoliv byl po většinu normalizace v politické nelibosti. Snad to způsobil fakt, že je autorem dnes sice čím dál více uznávané budovy Federálního shromáždění, která však dříve tolik evokovala komunistickou garnituru. Stavba sama za to ale nemohla. Pragerův návrh zvítězil v regulérní soutěži, jíž se zúčastnily architektonické špičky té doby.

Architektovo dílo právě připomíná výstava Karel Prager - architekt, stavitel, vizionář v pražském Veletržním paláci, jež je dalším příspěvkem k diskusi o charakteru a kvalitách české socialistické architektury.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.