Dýňová polévka
Foto: Shutterstock
V Rakousku se spojují hutná rustikální jídla s rokokovými kopečky šlehačky. Zejména kuchaři na horských chatách vynikají často ve výrobě kaloricky hodnotných jídel, která navíc svým stylingem pro servis připomínají staré časy.

S rakouskou kuchyní ihned spojujeme vídeňský řízek, sachr a hovězí polévku. Je to tak správně, ale zdejší gastronomie je daleko košatější a zaslouží si řádné prozkoumávání a ochutnávání. Zima je k tomu jako stvořená, protože nadměrnou energii v mrazu a nepohodě rychle spálíte.

Když už jsme nakousli řízek, je třeba prozradit všechna jeho tajemství. Historie vzniku této rakouské kulinární ikony je zastřena záhadami. Jedna z verzí totiž tvrdí, že vídeňský řízek se původně jmenoval cotoletta alla milanese a že do vídeňských kuchyní byl z tohoto italského města zavlečen už v 15. či 16. století. Další mýtus přisuzuje stěhování řízku mezi Itálií a Rakouskem maršálku Radeckému. K vytvoření pohádky stačí, že měl pan hrabě rád řízky a pobýval dlouhou dobu v Miláně.

Každopádně pravý vídeňský řízek se má dělat z telecího masa, hezky tence vyklepaného. Podává se k němu zpravidla plátek citronu a kopeček brusinek. Bramborový salát, který se v Rakousku dělá, neobsahuje majonézu, ale plátky brambor se spojují octovo-olejovou zálivkou. Tím dostává toto jídlo zcela jinou energetickou hodnotu - maso je libové a salát je skoro dietní.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.