Turistická značka
Foto: HN – Jan Schejbal
Na ukrajinském Krymu se už neztratíte. Tamní vláda se rozhodla použít český model značení turistických tras, čímž chce přitáhnout další návštěvníky na poloostrov. Zatím je vyznačeno 530 kilometrů stezek.

Autonomní vláda ukrajinského Krymu spustila projekt barevného značení místních turistických tras, který vychází z vyzkoušeného českého vzoru. Krymská agentura KIA oznámila, že vyznačeno bylo už zhruba 530 kilometrů tras.

Krymská ekonomika do značné míry závisí na příjmech z turistického ruchu, který se příznivě rozvíjí. Od začátku letošního roku poloostrov navštívilo téměř 5,7 milionu návštěvníků.

Podle krymského ministra turistiky a lázeňství Alexandra Lijeva je to víc než za celý rok 2011. Místní hotely a zotavovny byly letos zaplněny ze zhruba 70 procent.

Značení turistických cest červenou, modrou, žlutou a zelenou barvou, které čeští a slovenští turisté důvěrně znají, má na Krymu zvýšit návštěvnost zejména horských oblastí. Má zároveň zvýšit bezpečnost turistů, zajistit ochranu krymské přírody a usnadnit práci záchranářům.

Česká republika a Slovensko platí za země s dokonalou a mimořádně hustou sítí turistického značení. První trasy vyznačil Klub českých turistů už v 80. letech 19. století.

Dnes je značených pěších tras v České republice kolem 40 tisíc kilometrů, součástí systému je přes 60 tisíc směrovek a tabulek. Kromě pěších jsou v Česku značeny i trasy pro cyklisty, běžkaře a jezdce na koních.