Hagia Sofia se nachází v turisticky nejnavštěvovanější oblasti města: Sultanahmet.
Foto: Aleš Černý
Dva světadíly a bezpočet čtvrtí. Istanbul díky tomu nabízí klidné ostrovy bez aut i ucpané dálnice, rušné ulice ve stylu ostravské Stodolní i úzké uličky mezi mešitami, které se od dobytí Konstantinopole v roce 1453 příliš nezměnily.

Stejně jako Řím se má Istanbul rozkládat na sedmi pahorcích. Popravdě je ale málokdo schopen něco takového v obrovské zastavěné ploše největšího evropského města zaznamenat. Na rozdíl od druhého symbolu, který má největší metropole ve znaku – tou je Bosporský průliv.

Opravdovým středem města tu totiž není náměstí nebo snad řeka. Ale moře. Mořský průliv oddělující světadíly.

Vyměnit světadíl několikrát denně není nic neobvyklého. A i to je základem kosmopolitní metropole, u které nikdo přesně nezná počet obyvatel. Nejčastější údaje se pohybují mezi 12 a 20 miliony.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.