Manželé Jonovi na cestě kolem světa
Foto: archiv manželů Jonových
Manželé Lucie a Michal Jonovi se stali prvním českým párem, který na kole objel svět. "Nejnáročnější při naší cestě kolem světa nebyly ani těžké kopce, ani žádná z prekérních situací, kdy nám šlo o život," popisují, jak těžké bylo rozhodnutí vyrazit.

Cesta kolem světa v sedle jízdního kola trvala manželům Lucii a Michalu Jonovým tři roky. Vyjeli 1. května 2002 a domů se vrátili 1. května 2005. Celkem urazili 68 175 kilometrů, projeli 34 zemí a navštívili všechny kontinenty včetně Antarktidy.

Co předcházelo výpravě a jaké zážitky jim cesta přinesla, svěřili partneři příloze Hospodářských novin - IN magazínu:

Nejnáročnější při naší cestě kolem světa nebyly ani těžké kopce - byť například stoupat v jihoamerických Andách sto i více kilometrů v kuse jsou ukrutné galeje. Nebyl to žádný z náročných úseků, kdy jsme dlouhé stovky a někdy i tisíce kilometrů šlapali na první pohled nezáživnou, monotónní krajinou - třeba několik týdnů vlevo-vpravo březový les na Sibiři nebo tři tisíce kilometrů vlevo-vpravo argentinská pampa.

Nebyly to žádné z útrap v pouštích, i když byly úseky, jako například v mongolské Gobi, kde se v některých pasážích o jízdě nedá vůbec hovořit. Šlo v tu chvíli spíš o několikakilometrové přenášení našich brašnami obtěžkaných kol.

Nejnáročnější nebyla ani žádná z prekérních situací, kdy nám šlo vyloženě o život, ať už se jednalo o požár australské buše, který vypukl pár kilometrů od nás, nebo když nám v jihoafrické polopoušti došly všechny zásoby vody. A ani to nebyly žádné "nástrahy" servírované divokou přírodou, třeba nocování v medvědí krajině na Aljašce.

To nejnáročnější se odehrálo totiž ještě před cestou samotnou: šlo o rozhodnutí cestu uskutečnit. Zvládneme to? Je dobré opustit práci? Rodiče? Domov? Relativně poklidný život?

HN

Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.