Model A.F. Vandevorst ze zimní kolekce 2010/11
Foto: ČTK/AP
Na Designblok Premier Fashion Week se v Praze poprvé představí návrháři prestižní školy z Antverp. Kromě vyhlášených An Vandevorstové a Filipa Arickxa zájemci spatří i práci mladších talentů. Přehlídka proběhne na závěr akce v neděli 13. října.

Rovnou z pařížského fashion weeku přiveze kolekci jaro/léto 2014 na pražský Designblok Premier Fashion Week renomovaná belgická značka A.F. Vandevorst.

V Praze se představí poprvé a pořadatelé o ní mluví jako o nejvýznamnějším hostu letošního ročníku. An Vandevorstová a Filip Arickx, kteří duo tvoří, svoji tvorbu představí na závěrečném gala v neděli 13. října v kostele sv. Šimona a Judy. Přehlídky zahraničních i domácích návrhářů tam začínají ve středu.

"Poprvé se v Praze představí i mladší absolventi prestižní návrhářské školy z Antverp - Daniela Anderson, Katrien van Hecke a Van Hongo," uvedla za pořadatele Jana Zielinski. Tvářemi večera budou herečky Aňa Geislerová a Tereza Voříšková, jedna z nejslavnějších českých modelek Daniela Peštová a Rozálie Havelková, mladá modelka, loňská finalistka soutěže Elite Model Look, jejíž tvář letos stejně jako loni zdobí katalog Designbloku.

Letošní Designblok Premier Fashion Week nabídne 60 prezentací současné světové módy. Hlavním místem dění bude zmíněný kostel, designérské kolekce či šperky si ale mohou zájemci nejen prohlédnout, ale také zakoupit v sobotu a v neděli v Openstudiu v Kafkově domě u Staroměstského náměstí. Celý Fashion week je spřízněn s festivalem Designblok.

An Vandevorst a Filip Arickx, duo skrývající se za A.F. Vandevorst, se potkali v roce 1987 na Královské akademii výtvarných umění v Antverpách. Značka je slavná svou vyhraněnou estetikou, inspirovanou nemocniční strohostí, uniformami, jezdeckým oděvem a dvorskými manýry, uvádějí pořadatelé. Inspirují se i současným uměním a věnují se také designovým projektům nebo kostýmnímu návrhářství, v roce 2002 vytvořili kostýmy pro nizozemskou operní inscenaci Věc Makropulos.

Z českých značek se na mole v kostele sv. Šimona a Judy představí Hana Zárubová, Klára Nademlýnská, Monika Krobová, Liběna Rochová, Monika Drápalová, Pavel Brejcha a další.

V Praze se v posledních letech konají akce s podobným názvem - v září se uskutečnil Prague Fashion Week i Prague Fashion Weekend. Kvůli sporu o značku ale soud prvnímu z nich zakázal předběžným opatřením název používat.