Italská kuchyně na oběžné dráze
Foto: NASA
Vědci otestovali pro NASA novou skladbu potravin pro pobyt ve vesmíru. Na jídelníčku kosmonautů by se mohlo v budoucnu objevit v sušené podobě i rizoto. Oblíbeným pamlskem simulované posádky se však stala nutella.

Lančmít jako hlavní jídlo, ale překvapivě i v roli dezertu, kuskus s bylinkami nebo lososový karbanátek. Tak vypadají jídla, která by mohla chutnat astronautům na dlouhých misích, třeba při cestě na Mars.

Vyplývá to z experimentu HI-SEAS, v jehož rámci strávila šestice vědců čtyři měsíce na improvizované vesmírné základně na Havaji.

Účastníci simulované vesmírné výpravy dny trávili ve dvoupatrovém modulu vesmírné stanice, ven vycházeli jedině ve skafandrech. Vědce zajímal efektivní způsob údržby oblečení nebo možné úspory energií díky využití teplotních rozdílů v různých částech vesmírné lodi. Především však posádka zkoušela připravovat výživná, ale zároveň chutná a možná i trochu zábavná jídla.

Vařilo se ovšem převážně z dehydratovaných potravin, které se za běžných teplot nekazí. Také počet ingrediencí byl omezený. V rámci studie zpracovávané pro NASA vědci z Cornellovy a Havajské univerzity pokrmy také konzumovali a sestavili žebříček těch nejchutnějších. Bodovaly lososové karbanátky, těstovinový salát se zeleninou a citronovou šťávou nebo kuskus s bylinkami.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.