Jachta, ilustrační foto
Foto: solotheamericas.org
Desetitisíce Čechů tráví dovolenou na jachtě, tisíce jich jachtu vlastní, stovky každý rok absolvují kapitánské zkoušky. Z luxusní rekreace určené pro společenskou smetánku se během posledního desetiletí stala běžná kratochvíle. Čím to, že to suchozemský národ takhle táhne na moře? Na to odpovídá měsíčník Bel Mondo.

„Viděl jsem lodě s překrásnými zobci, které přepluly oceán. A viděl jsem staré námořníky s kruhy v uších, s nakroucenými licousy a umaštěnými copánky... Kdyby tam místo nich chodili třeba sami králové a arcibiskupové, nebyl bych se na ně díval s větším nadšením. Vždyť já taky vypluji na moře.“ Líčení rušného přístavu z knihy R. L. Stevensona Ostrov pokladů u nás četly generace školáků už od roku 1901, kdy román vyšel poprvé česky. Prožíváním románových příběhů to ale končilo. Našinec zpravidla cestoval po mořích jen prstem na mapě.

To se ale v posledních letech změnilo. Na plachetnicích a malých lodích se o letních dovolených plaví desetitisíce Čechů. Jen v Chorvatsku jich podle Asociace cestovních kanceláří ČR takhle tráví dovolenou patnáct tisíc ročně. Skoro pět a půl tisíce Čechů má podle registrů ministerstva dopravy kapitánský průkaz a každý rok přibude nejméně pět set dalších.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.