Nová knihovna v Bagdádu
Foto: AMBS Architects
Irák přišel po pádu Saddáma Husajna o mnohé cenné knihy a archivy, nová knihovna má být prvním krokem k obnově kulturního bohatství. Technologicky pokročilá stavba ukazuje, jakým směrem se chce Bagdád rozvíjet. Pojme až pět tisíc návštěvníků.

Invaze spojeneckých jednotek do Iráku v roce 2003 se výrazně podepsala na tamním kulturním dědictví. Během nepokojů došlo i k rabování a požáru Národní knihovny v Bagdádu. Poškozena byla většina archivů a čtvrtina knih, fotografií a historických map. Ty se nyní dají najít zastavárnách za ceny představující tisíciny z jejich skutečné hodnoty.

Irák má po deseti letech dostat knihovnu novou. Pod záštitou ministerstva mládeže a sportu bude realizován projekt studia AMBS, který bude základním kamenem nově budované městské části Youth City čítající 30 nových budov. 

Nová knihovna v Bagdádu má připomínat list ležící na břehu řeky. Dvě křivky, které opisují její tvar, se na břehu střetávají a tvoří stonek. Na 45 000 metrech čtverečných poskytne přístřeší pro necelé tři miliony svazků. Součástí bude také audiovizuální sál a konferenční místnosti. Pojme až pět tisíc návštěvníků.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.