Zámečky, letohrádky a usedlosti nejrozmanitějších slohů budovala šlechta i bohatí měšťané v okolí Prahy, aby se alespoň v létě vzdálili jejímu ruchu. Rozrůstající se pražská předměstí je ale v uplynulých dvou stoletích pohltila a na území metropole se tak octly jedinečné památky zaniklého venkova a světa šlechty, který si žil svým poklidným životem v nejtěsnější blízkosti královského města.

Najít se dají všude - na dohled od sídlišť Jižního Města, ve stínu nejznámějších dominant i v nejokrajovějších částech Prahy obklopené parky, poli a lesy. V průběhu času sice budovy přestaly sloužit jako letní sídla a některé z nich své nové uplatnění nenašly a chátrají. Přesto ani dnes neztratily svůj půvab - nabízí klid a jedinečný architektonický zážitek, který v kontrastu s kulisami moderního metropole vyniká snad ještě víc.

Letohrádky na dosah ruky

Některé z někdejších předměstských vil leží v samém srdci Prahy. Jednou z nich je letohrádek Kinských vyrůstající ze svahu Petřína jen pár kroků od Malé Strany. Nízká stavba s klasickými sloupy kdysi sloužila jako letní sídlo slavnému rodu Kinských, s jehož hlavním palácem na Staroměstském náměstí stavba stála v jedné ose. Dnes ve vile obklopené rozlehlým a klidným parkem sídlí Národopisné muzeum i kavárna.

Gröbeho vilaNa opačném břehu Vltavy ve vinohradských Havlíčkových sadech obklopuje podobně rozlehlý park Grobeho vilu. Neorenesanční stavba s vinicí připomíná historii této městské části, která byla před svým připojením k Praze hojně osázena právě vinnou révou. Stylově vila čnějící nad svažitou vinicí nejvíce připomíná, hlavně v letních měsících, atmosféru střední Itálie. Její návštěva je tak jako malý výlet do Toskánska jen pár kroků od pražských činžáku a ruchu tramvají.

Skoro umačkaná okolní zástavbou se může zdát maličká barokní Vila Amerika, která se svou výraznou oranžovou fasádou tísní mezi bloky domů nedaleko nejfrekventovanější části centra poblíž stanice I.P.Pavlova. Kdysi byla městským letohrádkem navrženým předním barokním architektem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem, v současnosti po jejích několika málo schodech můžete vystoupat za přihlížení roztančených barokních soch do muzea Antonína Dvořáka.

Pražský venkov - zámečky, tvrze, chátrání

Stranou centra daleko od městské zástavby, téměř jako na venkově, stojí rozptýleny další pamětníci ztraceného světa. Únikem do úplně jiného času a prostoru může být výprava ke Královické tvrzi na samém východním okraji Prahy. Její dvacet metrů vysoká věž ze 14. století se tyčí nad střechami jen pár vesnických domů. Rozlehlá pole a blízký les dávají pocit, že už jste dávno opustili hranice hlavního města a gotická tvrz je tak ideálním cílovým bodem pro dlouhou nedělní procházku.

Stejně tak na samé hranici Prahy, ale o kus víc na sever, leží dva zámky Vinoř a Ctěnice zbudované slavným barokním architektem Františkem Maxmiliánem Kaňkou pro šlechtický rod Černínů. Ojedinělá architektura doplňuje ráz klidné okrajové částí Vinoře. Milovníci zámecké atmosféry ani nemusí opustit hranice hlavního města. Stačí si koupit lístek a vyrazit.zámek Vinoř

Do našich časů se z pražské architektury zachovala spousta památek. Některým z nich ale hrozí, že další generace je budou znát jen z pamětních fotografií, podobně jako dnes známe některé čtvrti Starého města, které podlehly rozsáhlé asanaci na sklonku 19. století.

Za soudobým mizením pamětihodností ale není promyšlený urbanistický plán, zánik jim naopak hrozí kvůli nedomyšleným developerským projektům a soudním sporům. Zkáze čelí například vila Turbová v pražských Košířích, ve které svého času pobýval i maliř Jiří Trnka, nebo nedaleká usedlost Cibulka s jejím anglickým parkem, ve kterém se nachází v současnosti už značně zchátralý čínský gloriet.

vila TurbováI když nemusí být vůbec lehké se k některým z těchto míst dostat, určitě stojí za zhlédnutí. Většina z nich se sice nestane cílem hromadných výletů a ani se nedostane do propagačních materiálů turistických průvodců. Přesto, nebo možná právě proto, se můžou stát nejzamilovanějším místem jednotlivců, kteří v nenápadném půvabu jejich zákoutí objeví svůj vlastní příběh.

Svou cestu k těmto i mnoha dalším pražských zámečkům, vilám a letohrádkům si můžete najít a naplánovat na následující mapě.


Zobrazit místo Zámky, usedlosti, letohrádky v Praze na větší mapě

 

 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se