Petr Honzejk a robot
Foto: Blahoslav Baťa
Do minulého týdne jsem si myslel, že Android patří buď do sci- fi, nebo do mobilního telefonu. Chyba. Androidi skutečně žijí, pokud to tak lze říci. Doma jsou na univerzitě v japonské Ósace, v laboratoři profesora Hiroši Išigura. A tak jsme se tam vypravili.

„Omlouvám se, můj android se nestihl vrátit ze Sydney,“ přivítal nás profesor. „Co tam dělá?!“ nechápal jsem. „Má tam přednášku,“ odtušil.

V tu chvíli jsem věděl, že otázku „Are you YOU?“, kterou jsem původně zavrhl jako pitomou a drzou, mohu na závěr rozhovoru položit. Odpověď? „To je právě to, co se nikdy nedozvíte.“

V takových podmínkách mě už ani nepřekvapilo, že jsem mohl porozprávět s bytostí jménem telenoid (viz video), o které je profesor přesvědčen, že brzy nahradí mobilní telefony. Nebudete mít v kapse černou krabičku, ale mluvící postavičku.

Petr Honzejk: Jak jsem mluvil s robotem
Petr Honzejk a robot

Pocity z návštěvy v budoucnosti? Kombinace vytržení a varovného mrazení v zádech. Co také jiného, když se ohlédnete a zjistíte, že vycházíte ze dveří, na kterých je napsáno: „Laboratoř pro výzkum přenosu lidské přítomnosti....“

reklama

 

Rozhovor s profesorem Hiroši Išigurou vyšel v magazínu Proč ne?! 29. srpna.