Vojenský újezd Libavá
Foto: Jana Patková
V autoatlasu je to území, které je vyšrafované a protíná ho jediná silnice. Cedule o velikosti menšího bilboardu vás na každém kilometru varují: Vstup a vjezd jen na povolení! Koho ale láká zakázané, může sem za určitých podmínek vstoupit.

Kromě svátků a víkendů, kdy je část prostoru přístupná, sem každoročně mohou "civilové" vstoupit během akce Bílý kámen. Letošní již třiadvacátý ročník vypukne v sobotu 24. srpna.

Od 7 do 16 hodin se tak výletníci a cyklisté mohou pohybovat místy, která jsou vyhrazena jenom vojákům.  Co vám takový zážitek může přinést?

„V újezdu se pohybuji od svých dvou let,“ říká Jindřich Machala, ročník 1944. Když mu byly dva roky, jeho rodina nastoupila ve valašské vesnici Hovězí do přistaveného nákladního vlaku a vyrazila osidlovat prostor kolem Nových Oldřůvek. Němci, kteří tu žili již v šestadvacáté generaci, se balili k odsunu.

Vojenský újezd Libavá

Ani noví obyvatelé starých německých domů si tu dlouho nepobyli, Nové Oldřůvky spolu s dalšími 24 obcemi „spadly“ do nově zřízeného vojenského újezdu Libavá. Správním střediskem se stalo Město Libavá a je jím dodnes.Většina ze zmíněných obcí už ovšem existuje jen na stránkách výpravné Kroniky Libavska, jejímž autorem je Jindřich Machala.

Vojenský újezd Libavá

„Je škoda, že je to tu vykořeněné. Nikdo nevypráví zdejší příběhy. Tak se snažím já,“ říká muž, který se prý rád toulá sám mezi zbytky domů a představuje si...

Kafilerie na hřbitově

Kdo by očekával ostnaté dráty a vojenský chlad, bude zklamán. Libavá působí vlídně, pokud ji ovšem nesrovnáváte se starými pohlednicemi. Pak ta spousta zeleně a volného prostoru, jímž město disponuje, dostane trochu trpčí příchuť.

Vojenský újezd Libavá

Všechno je tu jinak. Jedete podle cedule „centrum“ k centru a marně ho hledáte. Míní se tím parčík pod Správou vojenského újezdu, jež tu funguje místo radnice? Nebo snad dolní část města, velká zelená křižovatka?

Za první republiky bývalo v Libavé náměstí s kašnou a stromořadím. Z věže libavského kostela, z výšky zrezlých a dávno zastavených hodin, pan Machala to místo ukazuje. Je to divný malý plácek za zavřenými vraty.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.