Tím, co propůjčuje i běžným výjevům v Ilulissatu tak blyštivou průzračnost, je fakt, že se vše odehrává na tak přízračně krásném pozadí.
Foto: Flickr/ David Trood
Nic není navěky. Všechno se pomalu mění. Člověk to nevidí - třebaže si to někdy myslí -, ale každý kus ledu kolem grónského Ilulissatu právě absolvuje vlastní nejistou pouť. IHNED.CZ přináší exkluzivní reportáž Sama Knighta z Financial Times.

Městečko Ilulissat je s 5000 obyvateli třetí největší metropolí Grónska. Když jsem tam dorazil, dostal jsem mapu zachycující všechny budovy včetně popisu, co se v nich nachází: tři prodejny Spar, dvě továrny na zpracování halibutů, ale žádná střední škola (Grónsko má celkem tři střední školy).

Předměstí byla protkaná diagonálními liniemi označujícími "oblasti s psími spřeženími". V Ilulissatu žilo až donedávna méně lidí než eskymáckých psů, kteří byli zapotřebí, aby tahali své pány po sněhu a ledu.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.