Žluté lázně patří podle CNN k nejlepším městským plážím Evropy.
Foto: HN – Matej Slávik
Obrázek plážových radovánek je ve velkých městech mnohdy obtížně představitelný. Přesto ovšem tato možnost leckde existuje a často i velmi mile překvapí. Zpravodajská stanice CNN vybrala deset nejlepších městských pláží v Evropě. V žebříčku se objevily i pražské Žluté lázně.

Není nic horšího než tropické teploty uprostřed městské džungle plné asfaltu a lidmi přeplněných ulic. Oázou naděje pro zmožené místní i z prohlídky památek vyčerpané turisty jsou právě městské pláže.

Web americké televize CNN představuje deset nejlepších pláží, kde si užijete plážové radovánky s obzorem Prahy, Vídně, Kodaně či Bruselu.

 

Žluté lázně, Praha

Vstupné: dospělí 80 Kč, děti 40 Kč

Žluté lázně slouží k odpočinku a zábavě Pražanům už 103 let. Rozlehlý areál na Podolském nábřeží Vltavy má vše, co má takový areál mít: restaurace, bary, sportovní zázemí, pláž i dětský koutek. Jediné, co tak schází, je moře. Vyzkoušet můžete bezpočet aktivit, od plážového volejbalu či pétanque až po chůzi po laně či venkovní šachy s více než půl metru vysokými figurkami. Den na pláži pak můžete zakončit například návštěvou letního kina, které v létě promítá alespoň jednou týdně.

Více informací zde.

 

Strandbad Wannsee, Berlín

Vstupné: dospělí asi 120 Kč, děti zhruba 70 Kč

Otevřeno do 29. září

Jen asi 20 minut jízdy vlakem od centra Berlína se rozprostírá jezero Wannsee, které je s rozlohou 35 hektarů považováno za největší vnitrozemské přírodní koupaliště v Evropě.

Strandbad Wannsee, Berlín

Jako první se Berlíňanům otevřel v roce 1907 asi 200metrový kousek písčité pláže, dnes už mají k dispozici 1250 metrů pláže, jejíž písek pochází od Baltského moře. Pobavit se můžete kromě koupání i hraním venkovních šachů či volejbalem.

Více informací zde.  


Lido di Venezia, Benátky

Vstupné: zdarma

Na ostrůvek Lido di Venezia, jehož protáhlé pobřeží tvoří zábranu mezi Jaderským mořem a Benátskou lagunou, se během filmového festivalu stahují světové celebrity, aby zde slunečním paprskům vystavily svá těla na 11 kilometrů dlouhé pláži.

Na ostrov se dostanete městským přívozem a kromě písečných pláží je Lido di Venezia proslulé i chráněnou přírodou plnou vzácného ptactva. Nedaleko písčitého pásma můžete procvičit svůj odpal v benátském golfovém klubu, který na Lidu údajně vznikl na popud slavného výrobce aut Henryho Forda.

Více informací zde.Barceloneta, Barcelona

Vstupné: zdarma

Kdysi bývala zlatavá pláž domovem místních rybářů či náhradním bydlištěm obyvatel starých čtvrtí Barcelony, kteří vinou výstavby přišli o střechu nad hlavou.

Barceloneta, Barcelona

Dnes je ale tříkilometrová pláž Barceloneta oblíbenou destinací místních i turistů, kteří kromě zlatavého písku a blankytných vln mohou obdivovat také netradiční skulptury – například zlatou rybu od slavného architekta Franka Gehryho či "vratkou" věž L´Estel Ferit od německé umělkyně Rebeccy Hornové.

Více informací zde.

 

Blijburg aan Zee, Amsterdam

Vstupné: zdarma

Pověstné amsterdamské bohémství pocítíte i na městské pláži Blijburg aan Zee. Pláž se rozprostírá na jednom z uměle vytvořených ostrůvků IJburg asi 10 kilometrů východně od centra Amsterdamu.

Blijburg aan Zee, Amsterdam

Psi, děti, mladí, staří. Zatímco přes den jednu z mála amsterdamských pláží, na kterých se dá koupat, okupují celé rodiny, noci pak patří mladším generacím, které zde pořádají divoké večírky.

Více informací zde.

 

Bruxelles les Bains, Brusel

Vstupné: zdarma, vyjma sportovišť (cca 26 Kč za 1 hodinu/osobu)

Otevřeno do 11. srpna

Pokud chcete zažít atmosféru plážového resortu uprostřed Bruselu, budete si pravděpodobně muset počkat až do příštího léta – neděle 11. srpna je totiž posledním letošním dnem, kdy má umělá pláž otevřeno.

Pak se začnou navezeného písku, který měsíc dělal radost místním, nemilosrdně zbavovat, aby příští léto navezli na nábřeží Quai des Péniches čerstvou várku 3000 tun písku ze Severního moře a celé veselí plné plážových sportů, koncertů a jiné zábavy začalo nanovo.

Více informací zde

 

Paris Plages, Paříž

Vstupné: zdarma

Otevřeno do 18. srpna

V roce 2002 začínala idea dočasné pláže v srdci francouzské metropole sice nenápadně, v letošním létě už jsou ale umělé pláže neodmyslitelnou atrakcí letní Paříže.

Paris Plages, Paříž

Více než 2000 tun písku tvoří oázy klidu na různých místech břehů Sieny. Opalovat se tak můžete například na pravém břehu řeky nedaleko městské radnice či na kanálu Bassin de la Villette.

Plavání v Seině si sice neužijete, ale zato si pěkně odpočinete při opalovaní. Pokud zapomenete knihu, není problém, i ty jsou návštěvníkům pláží k dispozici.

Více informací zde.

 

Sand in City, Vídeň

Vstupné: zdarma, pronájem volejbalového hřiště na 1 hodinu cca 670 Kč 

Otevřeno do 7. září 

Plážechtiví obyvatelé Vídně se v letních měsících stahují do ulice Lothringerstrasse, kde na ně čeká nefalšovaný plážový klub s lehátky, slunečníky a koktejly. Chytání bronzu ale zdaleka není jedinou aktivitou, které se zde návštěvníci mohou věnovat.

Na sportovní pláži si zahrajte volejbal, a pokud se vám zápas moc protáhne, díky reflektorům není problém hrát až do noci. Až vás volejbal unaví, přesuňte se na gastro pláž, kde na vás čekají barevné koktejly, italské speciality či hamburgery. Každou neděli se zázemí plážového klubu promění ve velkou open air party, při které vládne salsa.

Více informací zde.

 

Guincho, Lisabon

Vstupné: zdarma

Dopoledne prohlídka historického centra Lisabonu a odpoledne pláž. I tak se dá strávit den v portugalské metropoli.

Guincho, Lisabon

Pravda, pláž Guincho není tak úplně v Lisabonu, ale zhruba 20minutová jízda autobusem na jednu z nejpopulárnějších pláží v okolí hlavního portugalského města se vyplatí. Pláž se nachází nedaleko městečka Cascais a je pověstná vlnami, které lákají na windsurfing či kitesurfing.

 

Amager Strand, Kodaň

Vstupné: zdarma

Plážový park na ostrově Amager slouží veřejnosti už od roku 1934. Jakmile jen trochu vysvitne slunce, obyvatele Kodaně doma nic neudrží a vyrážejí na piknik a za sportem do některého z četných městských parků či právě na pláže Amageru.

Amager Strand, Kodaň 

Plážový park nabízí asi 5 kilometrů pláží, kde se místní mohou slunit, ti odvážnější i zaplavat nebo si zahrát volejbal a vyzkoušet windsurfing. 

Více informací zde.

HN

Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.