10. srpna se ve Zlatých Horách na Jesenicku koná každoroční soutěž o putovní zlatou pánev.
Foto: Michael Fokt
Horečka to nikdy nebyla, se zlatem se tu ale koketovalo, kam až lidská paměť sahá. Pozůstatky po různých způsobech jeho získávání jsou všude kolem. A město samotné má po třpytivém kovu jméno: Zlaté Hory. Už 10. srpna se u zlatokopeckých srubů v Údolí ztracených štol koná každoroční soutěž o putovní zlatou pánev.

"Kopec je děravý jak ementál," říká hluboko pod zemí geolog Bedřich Ponikelský. Těžit zlato by se tu podle něj dalo dalších dvacet let. Ale netěží. Důl byl uzavřen a teď si v jedné z chodeb skoro sto metrů pod zemským povrchem hrají děti. Důlní dílo využívá zlatohorská dětská léčebna Edel na speleoterapii od poloviny 90. let.

 

Podzemní hřiště

„Je tu stálá teplota kolem 7 stupňů a téměř stoprocentní vlhkost,“ vysvětluje Bedřich Ponikelský, který bývalým dolem provádí objednané návštěvníky.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.