Rozhledna Štěpánka v Jizerských horách
Foto: ČTK
Se stavbami rozhleden se u nás začalo v době relativního klidu a blahobytu, kdy lidé měli peníze a čas na zbytečnosti. Konec devatenáctého a začátek dvacátého století, než začala první světová válka, byl pro rozhledny zlatým věkem.

Tam musí krásný výhled být. My posílíme ho stavbou. To bude věž, která šanci udělá na daleké podívání nadějnější. Ta věž bude nadějnověž. Aussichtsturm. Rozhledna!

Je to tak. Nemusí se nám to dvakrát líbit, ale rozhledna není český vynález, i když to tak může vypadat, když už naše dějiny začínají výstupem praotce Čecha na Říp a jeho rozhlédnutím se. Tehdy si, když byl na hoře nejvýš, jak mohl, mohl nanejvýš stoupnout na špičky, aby lépe viděl.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.