Chrám Hagia Sophia v Istanbulu
Foto: Shutterstock
Cyklisté vyjedou z Moravy nejdříve ve stopách vyslanců knížete Rostislava, druhou část pouti pojedou po trase, kudy ze Soluně cestovali věrozvěsti Cyril a Metoděj. Celkem je čekají tři tisíce kilometrů v sedle.

Devět cyklistů vyrazí 26. července na měsíční expedici z Moravy do někdejší Konstantinopole, dnes tureckého Istanbulu, a zpět. Nazvali ji Cesta k písmu a uskuteční ji při příležitosti letošního, 1150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Cyklopouť skončí po asi 3000 kilometrech příjezdem na nejznámější moravské poutní místo – Velehrad, prozradil organizátor výpravy Pavel Voříšek.

reklama

Trasu plánovali členové expedice rok a jde v podstatě o okruh. První část povede z Moravy přes Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Bulharsko a Řecko do Istanbulu.

Jde o trasu, kterou zdolali vyslanci velkomoravského knížete Rostislava, aby mohli v Konstantinopoli požádat jeho jménem byzantského císaře Michala III. o vyslání církevní misie do Velkomoravské říše.

Od istanbulského chrámu Hagia Sofia se pak bude expedice vracet trasou, kterou pro cestu na Velkou Moravu zvolili věrozvěsti. Zavede je do Soluně, dále by se z Řecka měli dostat trajektem do Benátek a vyrazit směrem na sever, kde se napojí na někdejší Jantarovou stezku, vedoucí přes Rakousko až na Moravu.

 

Interiér chrámu Boží moudrosti, který v minulosti sloužil jako kostel imešita. Nyní je muzeem.

Denně by měl tým urazit na kole 160 kilometrů. Z cesty vznikne filmový dokument. Osudy výpravy bude možné sledovat prostřednictvím internetových stránek www.cm2013.cz.

"Název expedice Cesta k písmu má dva smysly. První vyjadřuje cestu k zavedení písma hlaholice na Velké Moravě věrozvěsty a druhé pak cestu jejích obyvatel k poznání bible, tedy víry," vysvětlil Voříšek. Je zkušený poutník, absolvoval již pouť do Říma nebo do Santiga de Compostela.

Expedice připomínající věrozvěsty jako duchovní patrony Moravy i Evropy vyrazí 26. července od kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Oslnovicích na Znojemsku. Výprava by měla dorazit na Velehrad 24. srpna.