Midnight Sun Film Festival je zřejmě nejseverněji položeným filmovým festivalem v Evropě.
Foto: Martina Babišová
Místo červených koberců bláto a komáři. Místo blesků fotografů slunce, které nezapadá. Takový je Midnight Sun Film Festival. Pravděpodobně nejseverněji položený filmový festival v Evropě. Dvě hodiny cesty za polárním kruhem v nenápadném městečku Sodankylä. Takové finské Twin Peaks, jež se každý červen na pár dní stane Mekkou pro milovníky filmu a pár dalších bláznů.

Sodankylä. Dva bary, jedna diskotéka, jedno Alko, snad více psů než obyvatel a jeden filmový festival. Založili ho v roce 1986 bratři Kaurismäkiové, ikony finského filmu. Aki Kaurismäki je kromě svých filmů velmi známý svými výroky. "Chtěl bych poděkovat pouze sám sobě" při přebírání cen v Cannes a "Stejně jednou spáchám sebevraždu" při rozhovoru pro jeden časopis snad mluví za všechno. Velmi svérázná osobnost.

Pro konání festivalu vybral výtečné místo, z něhož číší podobná atmosféra jako ze samotných jeho filmů. Bezmoc a mizérie. Tragikomedie o muži, který je chudý, sám, nemocen a většinou se topí v alkoholu a depresích. Co jiného tady daleko na severu taky dělat, přemýšlím, když se toulám prázdnými ulicemi.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.