Podle profesora Stafana Piraina je každý rok ve Středomoří po žahnutí medúzou ošetřováno na 150 tisíc lidí.
Foto: Shutterstock
Vědci, kteří sledují rostoucí výskyt medúz, ho vysvětlují globálním oteplováním a nadměrným rybolovem. Jedovatí mořští živočichové tak přicházejí o přirozené nepřátele. Vědci z několika zemí Středomoří varují, že masivní rozšíření medúz ohrožuje nejen biodiverzitu, ale i zdraví tisíců turistů.

V dubnu jsem letěl nad 300 kilometry pobřeží a viděl jsem miliony medúz, citoval britský list The Guardian profesora Stefana Piraina z univerzity Salento v jižní Itálii. Piraino je jedním z členů mezinárodního vědeckého týmu, který sleduje nárůst počtu medúz ve Středomoří.

"Na ostrově Lampedusa, kam jezdí ročně 300 tisíc turistů, jsou pláže, kde se dá koupat jediný týden za celé léto,“ upozorňuje Piraino. Na rostoucí problém poukazuje i Josep María Gili, specialista na medúzy z barcelonského Institutu mořských věd. „Je to problém ve Středomoří i v celém světě. Nejhorší je to na otevřeném moři.“

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.