Ivan Marko prošel všechny slovenské dřevěné chrámy s fotoaparátem, zaměřil jejich GPS souřadnice a vypracoval podrobného internetového průvodce.
Foto: Jana Čavojská
Dřevěné chrámy v Karpatech mají za sebou těžké časy. Mnohé poškodila válka, dodali jim komunisté. Věřící své svatostánky opatrovali, jak to jen šlo. Nic se nezměnilo ani po roce 2008, kdy byly dřevěné chrámy zapsány na seznam UNESCO. Dodnes jsou živé hlavně díky lidem kolem sebe.

Hospodi pomiluj – Pane, smiluj se. Všechno, staré dřevěné stěny, ikonostas i bible, je prostoupené touto jednoduchou prosbou. Dvanáct věřících z vesničky Ladomírová na východním Slovensku u polských hranic spolu s knězem zpívá modlitbu ve staroslovanském církevním jazyce.

Jejich víra je stejně silná, jako byla víra jejich předků, kteří tento kostelík zasvěcený svatému archandělu Michaelovi roku 1742 postavili.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.