Separát se vyrábí z těch částí kuřecího masa, po kterých není v obchodech poptávka.
Foto: HN – Tomáš Škoda
Rozmělněné odřezky masa, kterým se říká separát, tvoří základ pětiny uzenin na českém trhu včetně výrobků pro děti. Proti skutečnému masu je separát méně hodnotný z hlediska výživy, chuti a vůně. Proto se takové uzeniny neobejdou bez barviv, zesilovačů chuti a éček, jež drží hmotu pohromadě.

Provozem jihomoravského závodu na zpracování drůbeže se táhne dlouhá výrobní linka. Na ní je za pařáty připevněno jedno poražené kuře vedle druhého. Kuřata visí od stropu všude, kam se dá dohlédnout. V modřické zpracovně drůbeže je chladno, ticho při práci ruší jenom zvuk strojů a hrkání vozíku, který občas něco odveze.

Automatizovaná porcovací linka drůbež postupně zbavuje křídel, stehen a prsou, na konci už zbývají jenom skelety se zbytky masa. Právě ty se v nevelkém nerezovém stroji pod tlakem mění v kašovitou hmotu, které se odborně říká "strojně oddělené maso" neboli separát.

Celá pětina uzenin, jež se prodávají na českých pultech, obsahuje strojně oddělené maso. Kolik přesně ho každý rok projde českými žaludky, se odhaduje těžko, statistika neexistuje. Zřejmě to ale bude více než 15 000 tun, které se ročně vyrobí ve zdejších podnicích. Část uzenářských fabrik dováží mnohakilogramové bloky zmraženého separátu z Polska, Nizozemska či Německa.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.