Známá pláž Squeaky Beach v parku Wilsons Promontory skutečně "skřípe".
Foto: Shutterstock
O lavičkách podél moře, které mají svá jména, o zpívajících lampách nebo o růžových dveřích se žlutou klikou. O nevšedních věcech, jež zažívá v Austrálii, píše na těchto stránkách Zuzana Lešková. V Melbourne vede výzkumný projekt na univerzitě, učí se surfovat a plánuje, že brzy celou zemi objede v karavanu.

Wilsons Promontory je údajně nejoblíbenější národní park státu Victoria. Na útlém poloostrově, jenž byl kdysi součástí Tasmánie, tu vznikla neuvěřitelná koláž písečných dun, kobaltově modrých řek a eukalyptových lesů. Mozaiku těchto přírodních kontrastů pak ještě doplňují tyrkysové laguny a smetanové pláže, které zpravidla protkávají dřevěné chodníčky.

Jeden z nich vás dovede k takzvané Squeaky Beach – pláži, která mluví (z angl. squeak – (za)skřípat, (za)vrzat). Při každém kroku totiž její křemičitý písek vydá skřípavý, ale přitom radostný zvuk, jako když drbete psa za ušima. Nic vám pak nebrání se rozeběhnout po jejím nekonečně bílém povrchu a bosými chodidly zahrát plážovou serenádu.

Život je ohromná skladba bez notové osnovy.