Při letu s KLM počítejte s 15 eury za odbavené zavazadlo.
Foto: Shutterstock
S poplatky za zavazadla se až dosud potýkali jen cestující, kteří létali nízkonákladovými aerolinkami. Nyní budou muset za svůj kufr či batoh zaplatit i pasažéři prvního z klasických dopravců, společnosti KLM.

Jedna z největších světových aerolinek přichystala pro cestující zásadní změnu. KLM zpoplatní od poloviny května přepravu už prvního zavazadla, tedy službu, která až doposud byla zdarma.

„Přeprava prvního zavazadla bude stát 15 eur v případě předplacené služby. Jestliže však cestující zavazadlo ohlásí až na letišti, bude činit poplatek 30 eur,“ uvedl Josef Trejbal z portálu Letuška.cz.

Poplatky by se však neměly týkat cestujících s věrnostními kartami nebo cestujících ve třídě Business Class. V každém případě je dobré se nyní před nákupem letenky o změny více zajímat.

Novinka se týká pouze KLM, ne už partnerské Air France, která je s KLM v alianci. "Air France má k placení za zavazadla jiný přístup, na některých linkách je zavedena dvojitá tarifní struktura," vysvětluje ředitel české a slovenské pobočky aerolinek František Šiling. Jinými slovy, cena letenek se už od začátku liší podle toho, zda cestujete se zavazadlem, či bez něj.

Ke snížení váhových limitů přepravovaných zavazadel přistoupily nedávno nízkonákladové aerolinie. Od května si tak podle údajů portálu Letuška.cz cestující připlatí 690 Kč u Travel Service za zavazadlo těžší než 15 kilogramů.

KLM je prvním klasickým přepravcem, který k tak zásadní změně přikročil.