Finský svátek Vappu. Spousta černobílých námořnických čepic, spousta lahví alkoholu a spousta ptáků.
Foto: Martina Babišová
Tři dny v roce je ve Finsku oficiálně dovoleno opít se do němoty. Prvním je poslední den v roce. Zbylé dva připadají na Svátek práce, či spíš bujarou oslavu příchodu jara zvanou Vappu. Během jednoho dne se vše obrátí vzhůru nohama. Klidné, tiché a plaché Helsinky se jako lusknutím prstu promění v metropoli zábavy a nezřízeného pití.

Lidé se probudili ze zimního spánku. Třicátého dubna vylezou všichni ze svých nor s jediným jasným cílem: opít se do němoty. A to za jakýchkoli podmínek a jakéhokoli počasí.

Den začíná povinnou návštěvou Alka (specializovaný obchod s alkoholem), kde nakoupíte potřebné povzbuzovače. To může být šokující záležitost vzhledem ke všem limitům vztahujícím se ke konzumaci alkoholu. Alko je narvané k prasknutí, lidé nervózně stojí v dlouhých frontách, náruče plné lahví.

Přede mnou se postižená osoba na vozíčku, který moc nefunguje, snaží dosáhnout na láhev vodky. S určitým smutkem ze vší té zoufalé a urputné snahy si po půl ruce útrap konečně začít užívat života, která vyzařuje odevšad, beze slov tlačím vozík s invalidou, aby se mu taky dostalo zasloužené zábavy.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.