Reinhold Messner
Foto: ČTK
Nejslavnější horolezec světa Reinhold Messner vymyslel projekt, který oživil chátrající hrady a horské pevnosti v severní Itálii.

Letos je tomu 35 let, kdy se Reinhold Messner proslavil prvovýstupem na Mount Everest bez použití kyslíku. Způsobil převrat v himálajském horolezectví, neboť výpravné expedice vyměnil za alpský způsob rychlého lezení s minimálním vybavením. V posledních letech se stal pro Messnera "patnáctou" osmitisícovkou originální projekt pěti muzeí s názvem Mountain Messner Museum (MMM).

Ačkoli jsou muzea na pěti místech v Itálii a každá expozice má své vlastní hlavní téma, dohromady tvoří jeden celek. Jeho základem je vzácná sbírka soch, obrazů a dalších uměleckých předmětů hlavně z Tibetu, Afriky, Indie a Nepálu, které Reinhold Messner nashromáždil během svých dobrodružných cest. Protipólem mystického světa jsou vystavené plátěné stany, cepíny a mačky, vařiče a termosky. Návštěvník uvidí desítky let staré horolezecké vybavení, které s sebou nosily výpravné expedice prvních dobyvatelů Himálaje, stejně jako předměty, které používal Reinhold Messner při svých sólových výstupech.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.