Torontský Chinatown
Foto: Wikimedia - chensiyuan (GFDL)
Radka Svačinková je vystudovaná religionistka, náruživá cestovatelka a obdivovatelka jiných kultur. Nyní žije a pracuje v Torontu. Na stránky IHNED.cz píše o všem, co ji v Kanadě zaujme nebo nadchne.

Toronto je kosmopolitní město, které z více než padesáti procent tvoří imigranti pocházející z nejrůznějších koutů planety. Jsou zde čtvrti, kde si našinec ani nepřečte cedule na domech či obchodech (například čínská čtvrť).

V Torontu se lze dorozumět více než stovkou jazyků, a proto už skoro nikoho nezarazí, když má člověk přízvuk či je obklopen zvukomalebnou směsí různých jazyků. Některé komunity drží při sobě více (polská, řecká, indická, íránská, čínská), některé méně (například ta česká). Členové těch nejpočetnějších se po příchodu do nové domoviny často ani nemusejí učit anglicky. U lékaře, v obchodě, bance, v práci či se sousedem se dost pravděpodobně totiž mohou dorozumět svým rodným jazykem.

Občas chodím do polské čtvrti pro koblihy (od těch místních se liší tím, že místo díry uprostřed mají podobně jako české koblihy marmeládovou náplň). Paní prodavačka, která mě většinou obsluhuje, se mě vždycky polsky zeptá, co si přeju. Když jí anglicky odpovím, že koblihy, tak mi nerozumí. Nezvládá ani napočítat anglicky do deseti, a tak většinou zavolá svou kolegyni, která anglicky rozumí.

S nadsázkou lze říci, že chcete-li se pobavit s opravdovým Kanaďanem, musíte vycestovat minimálně sedmdesát kilometrů za Toronto, kde – budete-li mít štěstí – natrefíte alespoň na druhou generaci bílých Evropanů.

HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.