Masové kuličky, které prodává IKEA
Foto: IKEA
Masové kuličky jsou opět v prodeji v obchodech IKEA. Na konci února česká veterinární správa objevila v tomto výrobku až 10 procent koňského masa, teď je švédský řetězec přesvědčen, že se mu podařilo podobný problém do budoucna vyloučit.

Nábytkářský řetězec IKEA obnovuje v Česku prodej masových kuliček. Testy před měsícem potvrdily, že výrobky, které měly být jen z vepřového či hovězího masa, obsahovaly až deset procent koniny. Prodej IKEA zastavila na konci února, nyní se nově vyrobené kuličky již prodávají ve Švédsku, Dánsku a Finsku.

"Tuto záležitost bereme velice vážně a provádíme změny kontrolních procesů, které vedou k posílení dohledatelnosti původu surovin v celém výrobním řetězci," uvedl Edward Mohr, manažer Global IKEA Food. Konkrétně firma omezila počet dodavatelů a zpřísnila kontroly.

Řetězec proto omezil počet dodavatelů masa a zavedl analýzy DNA masa i konečných výrobků. "Iniciovali jsme stovky testů masových kuliček v nezávislých akreditovaných laboratořích v Německu, Švédsku i tuzemsku. Výsledky ukázaly přítomnost koňské DNA v některých výrobcích dvou šarží kuliček prodávaných v ČR. Obsah koňské DNA byl do deseti procent," uvedl mluvčí IKEA Tomáš Kubík. 

Nedeklarované koňské maso česká veterinární správa objevila v masových kuličkách pocházejících od švédského dodavatele. IKEA měla kromě kuliček problémy i s dalšími produkty. V některých evropských zemích zastavila kvůli obsahu koňského masa prodej párků. Ve 23 zemích kromě ČR také v březnu stáhla z prodeje mandlový dort. Čínské úřady v něm objevily při kontrole koliformní bakterie, které bývají přítomny ve fekáliích.

Aféra s koňským masem vydávaným většinou za hovězí vypukla v lednu ve Velké Británii a Irsku.