Že nikdo z rodiny už výrobě sýrů nerozuměl, se nakonec ukázalo jako ohromná výhoda, říká spolumajitel loštické tvarůžkárny Jaroslav Kovář.
Foto: HN – Tomáš Škoda
Od strojařiny k výrobě sýrů. Jaroslav Kovář domlouval obchody Zbrojovce Brno a stavěl továrnu na traktory v Barmě, po padesátce však skočil rovnýma nohama do dalšího dobrodružství. S manželkou a její rodinou postavili znovu na nohy továrnu na výrobu tvarůžků.

 Mluví opatrně, váží každou větu a často se mu do slov vkrádá jen sotva postřehnutelný ironický podtón, jako by neustále kontroloval posluchače, jestli je stejně ve střehu jako on. Jaroslav Kovář sedí ve vedení loštické firmy A. W., kde se vyrábí tradiční Olomoucké tvarůžky, ale bodrého Hanáka ničím nepřipomíná.

Většinu života strávil v brněnské Zbrojovce a v Zetoru, ale když mu táhlo na čtyřiapadesát, jeho manželka a její rodina zrestituovaly v Lošticích továrnu na výrobu tvarůžků, jejíž historie sahá až do devatenáctého století. Po diskusích, co s výrobou sýrů podniknou, se nakonec šest společníků rozhodlo fabriku zrekonstruovat a pokračovat v rodinné tradici po pradědečkovi Aloisi Wesselsovi, jehož iniciály nese firma dodnes.

 

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.