Sokolovna v Příbrami
Foto: HN – Jiří Koťátko
Sokolovny jsou ozdobou českých a moravských měst, ať jde o stavby v secesním nebo funkcionalistickém slohu. Architekti se nemuseli omezovat a budovy pro cvičence stavěli i ti nejlepší. Krásné prostory pro sokoly se stavěly sto let.

Proč jsou sokolovny obvykle pěkné? Odpověď je prostá. Navrženy byly pro cvičení prostná. Proto si architekti mohli s každou hrát. Jen nad vchodem nesměl chybět sokolí dráp.

Sokolovny skutečně nejsou sportovní haly a díky tomu je každá jiná. Ve druhé polovině devatenáctého století, kdy se začaly stavět, nebyla poptávka po zimním fotbálku nebo košíkové, pěkně v suchu a teple. S míčem se hrálo venku, pod střechou se cvičilo. Hmity, kmihy, lehy, dřepy i sedy. A k tomu slavná kolekce pažení: připažit, předpažit, vzpažit a upažit, což je to, čemu nesokolové lidově říkají rozpažit.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.