Jako dítě pan Herma dědovi věřil, že zamlada býval námořníkem a že obeplul svět. Ve skutečnosti celý život pracoval jako rukavičkář a z republiky nevytáhl paty.
Foto: Archiv J. Hermy
V IN magazínu HN ze 6. 2. jsme vyhlásili soutěž o kapitánský kurz Vůdce malého plavidla. Nejpoutavější příběh nám poslal Jaroslav Herma z Kňovic na Sedlčansku. "Dialogy si nepamatuji přesně, 95 procent příběhu je však pravda," říká výherce. V jeho námořnické historce nechybí boj o život, ztroskotání ani sirény.

Jako dítě jsem dědovi věřil, že zamlada býval námořníkem a že obeplul svět. (Ve skutečnosti celý život pracoval jako rukavičkář a z republiky nevytáhl paty.) Vyprávěl mi báječně (a babička to nevyvracela). Třeba jak odlupoval korýše z pravoboku a pak i z levoboku, jak usnul u kormidla a za trest ho podtáhli pod kýlem, jaká pakáž dokáže být bezvětří, jak ho vyděsil Eliášův oheň…

„Co je to Eliášův oheň, dědo?“

„To jsou takový plamínky, co dycky před bouří vyskakujou na stěžních. Ale nepálej, je to studenej výboj nebo co.“

„A ta bouře, dědo?“

HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.