Polotovar lasagní zřejmě obsahuje koninu, na český trh ho bylo dodáno 15 000 kusů.
Foto: Shutterstock
Česká veterinární správa zkoumá, zda 15 000 balení lasagní dodaných na český trh neobsahuje místo hovězího masa koninu. Na podezřelý výrobek upozornil evropský systém rychlého varování před nebezpečnými potravinami.

Do Česka možná směřovaly lasagne s nedeklarovaným obsahem koňského masa. Česká republika dnes obdržela systémem rychlého varování RASFF informaci o přítomnosti podezřelého výrobku na svém trhu. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna už veterináři odebrali vzorky s cílem potvrdit, či vyvrátit tuto informaci.

Jde o výrobek Lasagne Bolognese od výrobce Tavola S.A. Comigel z Lucemburska s datem spotřeby 6. června 2014, šarže 342/12. Zásilku 15 000 balení tohoto výrobku měla do Česka dovézt firma Bidvest, která v Česku prodává mimo jiné výrobky značky Nowaco. Veterináři pozastavili uvádění výrobků do oběhu v krajích Moravskoslezském, Libereckém, Středočeském a v kraji Vysočina.

Skandál se záměnou koňského masa za hovězí se v lednu objevil v Irsku a Velké Británii, teď už zasahuje více zemí. Koňské maso není zdravotně závadné, nepřiznaná záměna za hovězí je ale hodnocena jako podvod.

Ten už narostl natolik, že byl minulý týden v Bruselu tématem jednání ministrů zemědělství zemí Evropské unie. Po jeho ukončení evropský komisař pro zdraví Tonio Borg vyzval všechny členské země EU k intenzivnímu monitorování produktů z hovězího masa, včetně namátkových kontrol DNA, aby se zjistilo, zda neobsahuje koninu.

Podle Josefa Dubna se koně v Česku běžně porážejí, i když jen v malém množství. Loni bylo na jatkách poraženo 407 koní, o 25 méně než o rok dříve.