Nápis nad nemocnicí říká, že jde o oddělení kardiologie.
Foto: Stanislava Bočanová
Žila v USA i Demokratické republice Kongo, nyní už dva roky v kosovské Prištině. Novinářka Stanislava Bočanová bude psát na IHNED.cz o tom, co denně vidí kolem sebe. Než začala pracovat v médiích, vystudovala sociální a kulturní antropologii a žurnalistiku. Honorář věnuje společnosti Člověk v tísni.

Přijíždíte-li do Prištiny z jihu, z Makedonie, jako se to stalo mě, zaručeně si toho všimnete: Příjezd do města lemují nemocnice.

Čím více se k Prištině blížíme, ubývá u cesty nabídky aut, koberců, záclon, melounů a paprik a přibývá - nemocnic a billboardů s reklamou na všelijaká zdravotnická zařízení.

Spitali Gjermane, to bude německý špitál. Euromed, Spitali Amerikan. Tam by se v případě potřeby dalo jít pro pomoc, nedělá mi problém zapamatovat si názvy. Když v tu chvíli míjíme budovu, která má místo oken zrcadla a na střeše nápis: Spitali i zemres. Za písmeny svítí stejně rudé srdce. Co se tady asi léčí? Jak toto přeložit? Nebo nepřekládat?

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.