Veškerá zloba, chamtivost či žárlivost jdou podle Balijců do zubů. Čím ostřejší špičáky, tím horší.
Foto: Shutterstock
David Petrů žije na indonéském ostrově Bali a živí se překládáním beletrie z angličtiny do češtiny. Bali mu učarovalo směsí exotiky a živých tradic, takže se rozhodl tam nějakou dobu zůstat. Na IHNED.cz bude psát o odlišné kultuře a každodenním životě Balijců.

Tušíte, do které části těla se vám ukládají všechny špatnosti a zlé síly? Na Bali v tom mají jasno: veškerá zloba, chamtivost či žárlivost jdou do zubů – čím ostřejší špičáky, tím horší. Aby se Balijci tohoto „postižení“ zbavili, musejí všichni absolvovat obřad, při kterém místní kněz zuby trochu obrousí. Někdo říká, že to bolí, někdo, že je to jen symbolicky – na vlastní kůži pravdu hledat nehodlám.

Někteří dokonce mají pro původ téhle prazvláštní tradice úplně jiné vysvětlení. Když jsem se svého kamaráda Joniho zeptal, co by se stalo s Balijcem, kterému by zuby neobrousili, ujistil mě, že k tomu rozhodně nedojde, protože v nejhorším případě se dají zuby upilovat i po smrti, před kremací.

HN

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.