Senátor, novinář a cestovatel Jaromír Štětina
Foto: archiv HN – Jan Šilpoch
V Česku byste stěží hledali člověka, který by měl k Rusku intimnější vztah než Jaromír Štětina. Na Sibiř jezdil s kamarády už v 60. letech minulého století, po pádu komunismu pracoval v Rusku jako novinář a válečný reportér, zblízka se dotkl válek v Čečensku i Náhorním Karabachu.

Jaromír Štětina v rozhovoru připomíná slova Václava Havla, že Rusku se musí říkat pravda do očí.

Jaká tři slova vás napadnou právě nyní, když vyslovím „Rusko“?

Putin, demokracie, otazník. Já z Ruska stále cítím tu jeho imperiálnost, která nezanikla. Ta imperiálnost nekončí u Užhorodu, ale až u Aše. Právě proto mne napadla tato tři slova.

 

Jaké vlastnosti potřebuji, aby se mi v Rusku lépe cestovalo a co nejlépe vycházelo s lidmi?

Rusko je poměrně specifické tím, že Rusové mají mnohem širší srdeční komory proti jiným národům. Otevřít si srdce Rusa není příliš obtížné, když otevíráte své vlastní srdce a užíváte vlastního rozumu. Rusové jsou schopní si roztrhnout košili na prsou a otevřít se – zejména po pár sklenicích vodky – jako málokterý příslušník jiného národa.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.