Chodci v ulici Bay Street ve finanční čtvrti Toronta
Foto: Bloomberg
Radka Svačinková je vystudovaná religionistka, náruživá cestovatelka a obdivovatelka jiných kultur. Nyní žije a pracuje v Torontu. Na stránky IHNED.cz bude psát o všem, co ji v Kanadě zaujme nebo nadchne.

Našinec se v zalidněném Torontu pozná snadno. Když může, chodí pěšky. Na nákup, do knihovny či na oběd, v libovolných povětrnostních podmínkách.

Místní totiž jezdí skoro všude autem, a to kupříkladu i do bankomatu; pro extrémně náročné je k mání tzv. drive thru bankomat, u kterého zastavíte, otevřete okénko, naťukáte PIN a odeberete obnos peněz, aniž byste museli zvednout zadnici ze sedadla.

Autem i pro peníze do bankomatu

V běžné mluvě se vzdálenost mezi dvěma místy uvádí v čase, který člověk stráví v autě. Kolega mi nedávno tvrdil, že jsme v podstatě sousedé, jelikož bydlíme pět minut od sebe. Ačkoli by se dalo říct, že i oněch pět minut jízdy autem z nás relativně sousedy dělá, v českém měřítku bychom mohli byt také každý z jiné vesnice.

Navzdory všemu je však chození součástí zdravého životního stylu, a tak je náležitě propagováno. Pro chůzechtivé jsou k dispozici několikakilometrové stezky vinoucí se placatou krajinou podél jezera či v parcích. Toronťané chození v parcích zbožňují, zejména pokud tam mohou dojet autem a zaparkovat na některém z parkovišť, od kterého je to jen pár kroků k nejbližšímu plácku na grilování.

reklama

Jakmile však na sebe prozradíte, že na nákupy, do práce či za sportem chodíte pěšky, je zkrátka jasné, že jste z Evropy.

HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.