Železniční stanice Roztoky u Prahy
Foto: HN – Jiří Koťátko
Herci? Taky. Scénář? Taky. Kameraman? Taky. Ale hlavně nádraží. Když bude menší, úspěch bude větší. Kdo chce s českým filmem získat mezinárodní cenu, bez nádraží se neobejde.

Režisér Jiří Menzel se v roce 1966 vydal do Loděnice u Berouna a v roce 1968 si z Los Angeles přivezl Oscara
za nejlepší cizojazyčný film. Příběh mladého výpravčího Miloše Hrmy dokreslovala nejen erotická razítkovací scéna, ale také atmosféra malého nádraží s udusaným peronem.

Tomáš Luňák si o půlstoletí později vybral zase nádraží v Malé Morávce na trati z Bruntálu. Originální ceduli na výpravní budově vyměnil za fiktivní Bílý Potok, Miroslav Krobot se proměnil v Aloise Nebela a porotě v maltské Vallettě se to líbilo natolik, že filmu udělila evropského Oscara – cenu Evropské filmové akademie za nejlepší animovaný film roku 2012.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.