Socioložka Hana Hašková
Foto: HN – Martin Svozílek
Proč se ženy rozhodují, že nebudou matkami? Proč dobrovolně bezdětných žen v českých zemích stále přibývá? To zkoumala socioložka Hana Hašková. Více, včetně příběhů dobrovolně bezdětných, si můžete přečíst v magazínu Víkend HN, který vychází v pátek 25. ledna.

Žena, která nechce dítě, je nenormální. Sobecká nebo kariéristka. Anebo je to všechno jinak? I v české společnosti přibývá žen, které odmítají mateřství a rozhodují se svůj život prožít jinak. Východní země se tak přibližují k západní Evropě – plodnost i zde klesá a mladí lidé odkládají rodičovství. V myslích lidí však zatím zůstává - slovy socioložky Hany Haškové „povinně volitelným předmětem“.

HN: Proč českou veřejnost stále pobuřují bezdětné ženy?

V tomhle ohledu pořád patříme k východním zemím. Po změně režimu se nabídly ženám i jiné životní varianty než mateřství, ve společnosti však názory z minula přetrvávají. Bezdětné ženy stále ještě „omlouvá“ jen nemoc či neplodnost, v tom případě nejsou odsuzovány, ale naopak dokonce litovány.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.