Norský systém rodičovské dovolené je rozdělen mezi oba rodiče.
Foto: Kateřina Stašková
Kateřina Stašková pracovala čtyři a půl roku v norském Oslo jako konzulka na českém zastupitelském úřadě. V současnosti je tam druhým rokem na mateřské dovolené. Na stránky IHNED.cz bude psát o všem, co ji v Norsku zaujme nebo nadchne.

Často se nám na návštěvě u norských přátel stává, že odpovědí na naši pochvalnou poznámku o chutnosti podávaného jídla či lahodnosti zákusku jsou slova: „To pekl Henrik/Arne/Lars…“

Zpočátku jsme na to oba udiveně koukali, zvláště můj český partner z toho byl poněkud v rozpacích, ale s přibývající dobou strávenou v Norsku jsme si oba zvykli, že úloha muže v norské domácnosti je aktivnější než v Česku. Nejen že se při přípravě teplých večeří a vyzvedávání dětí ze školek partneři střídají, muži si sami žehlí své košile, ale přijímají i stále větší roli v péči o malé děti.

Norský systém rodičovské dovolené je rozdělen mezi oba rodiče a otci je vyhrazena část dvanácti týdnů, které propadají, pokud je otec nevyužije. Běžným obrázkem dopoledního norského parku jsou otcové s kočárky, často korzující ve skupinkách a popíjející v Norsku obligátní kávu z kelímku.

Ve školkách jsou hojně zastoupeni mužští asistenti a školky jsou jediným příkladem pozitivní diskriminace, kdy je dávána přednost mužům. Má to i druhou stranu mince, kdy je na stavbě k vidění žena, která se sama snaží přemístit těžké železné hrazení a muži okolo se bez povšimnutí věnují své práci.

reklama

Ještě než za chvíli vyrazím se spoluhráčkami z volejbalu na skleničku, nakouknu do trouby, jestli se manželovi nepálí koláč, zatímco přebaluje našeho mladšího syna.

HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.