Stanislav Fiala ve Šporkovském paláci
Foto: HN – Libor Fojtík
Nadřazujeme rychlost nad kvalitu. To je důsledek spěchu, kterým na nás tlačí doba. A my to přijali jako normu, což se odráží také v architektuře, tvrdí Stanislav Fiala. Architekt, který se brání počítačovým vizualizacím a raději používá tužku.

Nyní má autor stavby roku 2011 před sebou novou výzvu. Při rekonstrukci pražského Šporkovského paláce bude mít příležitost navázat na práci Josefa Gočára.

HN: Jak se hledá hranice mezi úctou k významnému, vlastně legendárnímu předchůdci a chutí vtisknout Šporkovskému paláci vlastní rukopis?

Hrozně těžko. Snažím se navázat na slavného kolegu s nezbytnou pokorou, i když vím, že v některých místech je tento dům udělaný dost necitlivě, dokonce s jistou agresivitou. Gočár zachoval z původního barokního paláce pouze fasádu a snažil se celý pozemek využít co nejlepším způsobem pro sebe. Možná ho k tomu tlačily okolnosti, ale jeho vstup byl velmi sebevědomý. 

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.