Paměťová expertka Michaela Karsten
Foto: HN – Matej Slávik
Zapamatovat si 1620 binárních kódů za půl hodiny nebo 52 karet za 99 sekund? Pro Michaelu Karsten žádný problém. Vystudovaná lékařka a trojnásobná mistryně světa v paměťových schopnostech tvrdí, že kapacitu lidské paměti lze stále zvyšovat, protože je neomezená.

V roce 2002, když byla na vrcholu, ji nemohly na mistrovství světa překonat ani Číňanky, ačkoliv právě ony jsou dnes v paměťových schopnostech na vrcholu. Michaela Karsten dnes už nesoutěží. Má rodinu, žije v Německu a učí manažery, studenty i malé děti, jak vstřebat za krátkou dobu velké množství informací tak, aby se jim z hlavy za chvíli nevypařily.

HN: Jak jste se dostala k paměťovému tréninku?

Přivedl mě k němu dnes už můj manžel. Náhodou jsme se potkali na lyžařské chatě a on mi ukazoval, kolik si během jedné minuty zapamatuje čísel. Domnívala jsem se, že je to trik, jak sbalit holku, a říkala jsem si, že na mě to fungovat nebude. Což nakonec nebyla tak úplně pravda. Ale zaujalo mě to a začala jsem se o zdokonalování paměti zajímat. Nejprve jsem se otestovala sama a vyšlo mi, že za pět minut si zapamatuji posloupnost 25 číslic. To byl slušný výkon, paměť byla vždycky mojí silnou stránkou. Ale zdaleka mi nefungovala tak dobře, jako když jsem pak začala využívat paměťové techniky. Díky nim jsem se strašně rychle zlepšovala.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.