Cukr
Foto: Shutterstock
Třtinový cukr je třikrát dražší než řepný, a přesto ho lidé kupují. Nejen kvůli chuti, ale i proto, že obsahuje zdraví prospěšné látky, přidává argument hlas veřejnosti. Nabízí toho ale opravdu o tolik víc, aby to opodstatnilo téměř trojnásobnou cenu ve srovnání s českou bílou klasikou?

Z cukrové třtiny a cukrové řepy pochází bezmála sto procent světové produkce sacharózy (s cukrem z některých druhů palem a javoru cukrového se téměř nesetkáte). Zatímco jedna z plodin v posledních letech získává na dobré pověsti, ta druhá si získala přezdívku bílý jed. Je mezi nimi dostatečně velký rozdíl, aby odůvodnil investici do hnědého třtinového cukru?

„Jde o jednu a tu samou sloučeninu,“ říká Zdeněk Bubník. „Liší se jen jejich nevyčištěné formy – cukry surové. Hnědé nečistoty na povrchu krystalů sacharózy jsou v případě výroby ze třtiny chuťově i aromaticky příznivější.“ Vyplatí se tedy investovat místo 24 korun, což je cena bílého řepného cukru, zhruba 80 korun do kilogramu cukru třtinového?

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.