Bazén Petschkovy vily
Foto: Archiv Národní banky
Neuvěřitelných 148 místností má rezidence Otto Petschka v Praze-Bubenči, včetně koupelny z růžového mramoru, podzemního bazénu či fitness centra. "Vila byla výsledkem diktátu investora," říká Martin Ebel, spoluautor výstavy v Národním technickém muzeu, která vybavení rezidence přibližuje i "normálním smrtelníkům". Od konce druhé světové války je totiž Petschkova vila majetkem USA.

Okázalá rezidence nesloužila jenom k prostému bydlení, ale rovněž jako výkladní skříň bohatství rodiny bankéře Otto Petschka.

To začalo vzrůstat v okamžiku, kdy jeho předek, kolínský handlíř Moses Petschek, chytře koupil roku 1871 akcie nově založené Mostecké uhelné společnosti. V roce 1920 už stál jeho vnuk Otto v čele rodinného
bankovního domu a spřádal plány na stavbu vskutku reprezentativní vily. A nakupoval vybavení: míšeňský porcelán, skleněné servisy či nejcennější kousek, který dodnes vilu zdobí – bruselskou tapiserii, za niž Otto zaplatil 6 milionů předválečných korun.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.